На годину уперед перевели годинник у неділю. Як швидше звикнути до нового режиму? Що робити для того, щоб організм швидше адаптувався до іншого ритму життя, до нового розпорядку дня, особливо в умовах весняного вітамінного дефіциту, та позбавитися від стресу, пов’язаного з переведенням годинника?
Відомо, що стрес є складовою частиною людського досвіду. Кожна історічна епоха має власні джерела стресу – хижаки, епідемії, війни, природні катастрофи, голод і т.д. У сучасному світі нам не потрібно полювати на диких тварин, щоб забезпечити себе харчуванням і не потрібно тікати від хижака, щоб зберегти власне життя. Однак, стрес переслідує нас всюди.
Сучасний технічний прогрес, соціальні, екологічні, політичні умови визначають відставання темпів адаптації від життєвих потреб. У зв’язку з цим підвищується напруженість механізмів центральної нервової системи і гомеостатичних констант. Коли подразники стають особливо потужними, емоційна напруженість приймає хронічний характер і в процес формування нового стану організму залучаються як коркові так і підкоркові утворення. При цьому формується синдром розумово – емоційного (нервового) напруження. Такий стан може перейти в хворобу.
Таким чином, загрозою фізичному і психічному здоров’ю, соціальному благополуччю людини нерідко є стрес. За даними ВООЗ 45% всіх захворювань пов’язані зі стресом, а деякі фахівці вважають, що ця цифра в 2 рази більше.
Життя без стресу – мрія багатьох людей, які стикаються з численними проблемами і труднощами. Але для того, щоб знайти спокій, потрібно знати хоча б основні моменти боротьби зі стресовими ситуаціями.
Жити без стресу в наш час майже неможливо, оскільки не кожна сучасна людина здатна сприймати проблеми і неприємності спокійно. У цьому випадку впливу стресу не уникнути і організму може бути завдано непоправної шкоди.
Лікарі радять загартовувати себе не тільки у фізичному плані, але і в психологічному для того, щоб бути готовим до будь-яких незгод.
Корисні звички, які дозволять жити без стресу.
Жити без стресу досить легко, якщо взяти за звичку наступні правила:
1. Хороший сон. Якщо вам не вдається обходитися у повсякденній діяльності без стресових ситуацій, то це може бути свідченням безсоння, під час якої організм перебуває у збудженому стані. Для того щоб зберегти душевну рівновагу, слід дотримуватися встановленого режиму сну, який повинен тривати не менше 8 годин.
2. Тиша і спокій. Багато людей не здатні забезпечити собі життя без стресу саме через зайвий шум удома, наприклад, від телевізора, який щодня працює вечорами, або із-за ремонту сусідів. Також навантаження на нервову систему збільшують негативні відомості, що надходять до нас з усіх джерел масової інформації. Краще всього перед сном віддати перевагу спокійній і приємній музиці і не дивитися телевізор. Чудово, якщо ви віддасте перевагу класичній музиці. Достатньо буде послухати мінімум 15 хвилин.
3. Більше часу проводьте на свіжому повітрі. Найбільше кисню потребуюють серце і мозок. Тому не слід нехтувати цим фактом, і краще у вільний час поміняти перегляд кінофільму на прогулянку в парку. Намагайтеся не допускати браку свіжого повітря, адже це може призвести до швидкої стомлюваності, зниження уваги і навіть до незворотних наслідків для здоров’я. Краще виходити в парі з близькою людиною або домашнім вихованцем.
4. Увага до їжі. Намагайтеся не посилювати стрес, викликаний в організмі переходом на літній час, додатковим стресом від неправильного харчування. Варто виключити жирну та гостру їжу, їсти поменше солодкого. Оскільки після зими натуральні овочі з вітамінами не знайти, логічно почати приймати вітаміни в таблетках. Пам’ятайте, чорний (гіркий!!!) шоколад, мед, зелений чай, звичайна питна вода не лише допомагають людині боротися зі стресом, але й здатні зберегти молодість і подовжити життя людині.
5. Позбавлення від стресу: додаткові прийоми. Крім зазначених вище способів, щоб жити без стресу, можна використовувати і допоміжні, які в комплексі дозволять вам відчути повною мірою, що таке життя без стресу. Допомогти впоратися зі стресом можуть лікарські трави, кардинальний перегляд свого раціону, збалансоване харчування, заняття фітнесом, філософський погляд на виникаючі проблеми, правильне дихання, використання водних процедур і т.п. Методів може бути дуже багато, головне, знайти свій.
10 порад, як самостійно подолати стрес
- Сповільніть темп свого життя. Завжди плануйте свій день і чередуйте інтенсивну роботу з повноцінним відпочинком.
- Виспіться, адже дорослій людині потрібно спати по 8 годин на добу.
- Не слід їсти на ходу, тому що час сніданку, обіду, вечері, повинні бути часом відпочинку.
- Емоційне напруження допоможе зняти фізичне навантаження, особливо, пов`язана з водою: для цього займіться аквааеробікою або плаванням, прийміть контрасний душ.
- Відведіть трохи часу для проведення релаксації, присядьте в зручне крісло, включіть улюблену музику і, закривши очі, уявіть на мить, що ви сидите біля моря. Зняти напругу при стресі добре допомагає контроль за диханням. Щоб заспокоїтися, слід дихати повільно, через ніс. Зробивши вдих потрібно на деякий час затримати повітря в легенях, потім так само повільно, через ніс, його видихнути. І так кілька разів, поки не спаде нервова напруга.
- Відволікайтеся, перемкніть свою увагу на заняття, які викличуть у вас позитивні емоції: спілкування з друзями, прогулянки на природі, читання, похід на концерт.
- Проаналізуйте свої емоційні негативні переживання, швидше за все вони не заслуговують таких сильних переживань.
- Слід зосередитися на позитивному, адже обставини життя набагато краще, ніж це вам здається, коли ви турбуєтеся.
- Уважно стежте за своїм настроєм, ставтеся до своєї запальності і дратівливості, як до джерела хвороб. Посмішка і доброзичливий вираз обличчя допоможуть поліпшити настрій і ставлення оточуючих людей.
- Не намагатися знайти вихід зі стресової ситуації негайно. Спочатку слід заспокоїтися, привести думки і емоції в порядок, а вже потім думати, як бути далі.
А ВИ ЦЕ ЗНАЛИ?
Цікаві факти
- Третина усіх працівників, через стреси, які пов`язані з роботою, хоча б раз у житті думали про звільнення.
- Якщо людина повністю звільниться від стресів, це знизить загальний тонус організму, знизить мотивацію до праці, викличе апатію і нудьгу.
- Стрес це 5-й важливий фактор, який призводить до виникнення цукрового діабету.
- Коли в суспільстві високий рівень стресу, то люди більше і частіше їдять шоколад.
- Тютюн і алкоголь підсилюють стрес.
- Імбир, банани, горіхи, гіркий шоколад допомагають боротися зі стресом і підвищують настрій.
- Легкий стрес є частиною життя людини.
На закінчення, додам, що в житті кожної сучасної людини присутній стрес і найкращим способом боротьби зі стресом є здоровий спосіб життя.
Якщо подолати стрес самотужки не вдається, звертайтеся по допомогу до психолога. Успіху вам і позитивних емоцій! Швидкої адаптації!!!
Практичний психолог інституту Мукомел Світлана Анатоліївна