Наша історія
Невблаганна течія часу… Здавалося, зовсім недавно, в 1968 році, у Черкасах відсвяткував свій день народження і новосілля фінансовий технікум Будбанку СРСР. Подія ця була для молодого обласного міста визначною, адже, крім Черкас, такий технікум на всіх неосяжних просторах Радянського Союзу іще був лише один – в Орлі. І це відразу ж додало ваги статусу випускників – ні в кого з них не виникало проблем з працевлаштуванням.
Ініціатором створення, організації будівництва та фінансування унікального навчального закладу був Іван Панасович Боклогов.
Сьогодні це Черкаський навчально-науковий інститут – заклад з давно усталеними традиціями й авторитетом, з неповторною аурою сучасності в усьому – в інтер’єрі аудиторій і гуртожитків, в невгамовній енергії юнаків і дівчат, що захоплені вільнодумним духом становлення молодої держави, відчувають не лише свою причетність до справ Батьківщини, а й відповідальність за її долю.
Перші студенти навчалися у тимчасовому напіваварійному приміщенні колишньої залізничної школи №1, яка була розташована на місці нинішньої обласної друкарні. Навіть важко було назвати аудиторіями тісні класи з пічним опаленням, в яких першого вересня 1968 року вперше пролунав дзвінок, що кликав до занять.
Першокурсників вітав щойно призначений директор Іван Порфирович Свищ, який заступив на цю посаду, як виявилося згодом, на довгі двадцять п’ять років. Щорічно збільшувалася кількість випускників, все вагоміше заявляли про себе вихованці, все більший попит був на них в обласних та республіканських конторах Будбанку СРСР.
Технікум перетворився у загальнодержавну кузню підготовки висококваліфікованих спеціалістів із середньою освітою для установ системи Будбанку СРСР. Листи подяки за добру підготовку спеціалістів надходили з найвіддаленіших куточків колишнього Радянського Союзу. Це не тільки радувало, але й зобов’язувало викладачів докладати ще більше зусиль для підготовки висококваліфікованих фахівців банківської справи.
З 1980 по 1988 рік підготовлено 105 спеціалістів банківської справи для Національного банку Республіки Куба.
Постановою КМ СРСР від 06.10.1987 року № 1118 Черкаський фінансовий технікум було перейменовано у фінансово-економічний технікум, а наказ від 11 грудня 1987 року № 367/490 „Про передачу Держбанку СРСР Омського і Черкаського фінансово-економічних технікумів Промбудбанку СРСР“ приніс першу суттєву реорганізацію:
„Рада Міністрів СРСР постановою від 6 жовтня 1987 року № 1118 „Про перебудову діяльності і організаційної структури банків СРСР“ зобов’язала зосередити в Держбанку СРСР керівництво середніми навчальними закладами, які готують спеціалістів для системи банків СРСР. У зв’язку з цим зобов’язала начальника Управління кадрів Промбудбанку СРСР передати, а начальнику Управління кадрів і підготовки кадрів Держбанку СРСР прийняти за станом на 1 січня 1988 року у підпорядкування Держбанку СРСР Черкаський фінансово-економічний технікум“.
8 грудня 1991 року була проголошена незалежна Україна! І, як вияв одностайної волі народу, був створений Національний банк України, який уже на четвертий день, 12 грудня, видав наказ № 28 „Про включення технікумів Держбанку СРСР у структуру Національного банку України“:
„Керуючись Законами України „Про економічну самостійність Української РСР“ і „Про банки і банківську діяльність“ наказую: 1. Прийняти в повне підпорядкування і власність Національного банку України обліково-кредитні технікуми Держбанку СРСР у м. Львові і м. Харкові і фінансово-економічний технікум Держбанку СРСР у м. Черкаси.
Голова Правління В.П. Матвієнко“.
Усі ці роки – з 1968 до 1993 – незмінним директором технікуму був Свищ Іван Порфирович, який у 1993 році вийшов на пенсію.
У лютому 1994 року за переведенням з посади головного бухгалтера акціонерного товариства “Черкаське Хімволокно” наказом Національного банку України директором Черкаського фінансового технікуму було призначено Миколу Гавриловича Дмитренка, якого представив колективу Голова Правління Національного банку України Ющенко Віктор Андрійович.
Згідно з Постановою Правління Національного банку України від 02.02.1996 року № 23 “Про зміну статусів і назв технікумів Національного банку України” за погодженням з Кабінетом Міністрів України від 15.01.96 №784/33 Черкаський фінансово-економічний технікум було перейменовано на Черкаський банківський коледж. Форма власності – державна.
У 1997 році у коледжі з ініціативи і за підтримки Ющенка В.А. у рамках україно-німецької програми „Трансформ“ був урочисто відкритий перший в Україні навчально-тренувальний банк, обладнаний за всіма вимогами того часу — комп’ютерною та відео- технікою, касовим блоком, всіма технічними і методичними атрибутами, які мали бути у щонайкращому комерційному банку. Допомогу у створенні навчально-тренувального банку було надано Берлін-Бранденбурзькою освітньою академією програми „Банкір“ в Україні.
Згідно з постановою Правління Національного банку України „Про реорганізацію навчальних закладів Національного банку України“ від 21.06.2000 № 257 (Наказ НБУ № 86 від 10.08.2000) на базі Черкаського банківського коледжу була створена Черкаська філія Української академії банківської справи Національного банку України (далі – Філія), яка на три подальші роки стала структурним підрозділом Української академії банківської справи.
Згідно з постановою Правління Національного банку України „Про реорганізацію навчальних закладів Національного банку України“ від 13.05.2004 року № 209 на базі Черкаської філії Української академії банківської справи був створений Черкаський банківський інститут Української академії банківської справи Національного банку України. Інститут державної форми власності, III рівня акредитації.
Згідно з постановою Правління Національного банку України „Про реорганізацію навчальних закладів Національного банку України“ від 14.07.2006 року № 265 навчальний заклад Черкаський інститут банківської справи включений до структури Університету банківської справи Національного банку України (м. Київ).
Ректором новоствореного Університету банківської справи НБУ обрано Смовженко Тамару Степанівну. Сьогодні Смовженко Т.С. доктор економічних наук, професор. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІ та ІІІ ст., кавалер бронзового та срібного пам’ятних знаків „Національний банк України“, лауреат міжнародної нагороди Об’єднаної Європи „THE UNITED EUROPE“ (за вагомий внесок у розвиток європейської інтеграції в галузі науки та освіти, Лондон). Їй присуджено Огієнківську премію в галузі освіти, нагороджено відзнакою ВАТ „Державний ощадний банк України“ за особистий внесок у розвиток банківської системи України, грамотою Міністерства освіти України.
Смовженко Т.С. – дійсний член Міжнародного клубу ректорів в Оксфорді, почесниий професор Міжнародного Віденського університету.
Директором Черкаського інституту банківської справи Університету банківської справи Національного банку України (м. Київ) було призначено Дмитренка Миколу Гавриловича.
Дмитренко М. Г. – кандидат економічних наук, професор. Заслужений економіст України, відмінник освіти України, Академік Української академії наук національного прогресу. Під керівництвом Дмитренка М.Г. навчальний заклад набув вагомого авторитету у системі банківської справи.
Директором Черкаського навчально-науковий інститут ДВНЗ “Університет банківської справи” призначено Рогову Наталію Василівну.
Рогова Н.В. – кандидат економічних наук, доцент. Під керівництвом Рогової Н.В. навчальний заклад відкриває нову сторінку власної історії – формування нової генерації фахівців в умовах вирішення проблем модернізації вищої освіти в контексті глобалізації, інформатизації суспільства та цифровізації економіки.
Коротка історична довідка:
•1968 – Засновано Черкаський фінансовий технікум
(наказ Будбанку СРСР № 9 від 29 лютого);
•1987 – Черкаський фінансовий технікум перейменовано в фінансово-економічний технікум
(Постанова КМ СРСР від 6.10.1987 року № 1118);
•1991 – Черкаський фінансово-економічний технікум підпорядковано Національному банку України
(наказ Національного банку України № 28 від 12 грудня 1991 р.);
•1996 – Черкаський фінансово-економічний технікум перейменовано на Черкаський банківський коледж
(Постанова Правління Національного банку України від 02.02.1996 року №23);
•2000 – Черкаський банківський коледж реорганізовано в Черкаську філію Української академії банківської справи
(наказ Національного банку України № 86 від 10.08.2000);
•2004 – Створено Черкаський банківський інститут Української академії банківської справи Національного банку України
(Постанова Правління НБУ № 209 від 13.05.2004);
•2006 – Створено Черкаський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України
(Постанова Правління НБУ № 265 від 14.07.2006);
•2015 – Черкаський інститут банківської справи реорганізовано в Черкаський навчально-науковий інститут ДВНЗ “Університет банківської справи”
(Розпорядження Кабінету Міністрів України № 666-р від 24.06.2015);