Депресії скажемо «ні»

У моїй попередній публікації я звернула Вашу увагу на те, що сьогодні, 10 жовтня відзначається у світі як Всесвітній день психічного здоров’я.

Сьогодні поговоримо про депресію, її причини, наслідки та шляхи подолання, адже цей рік, 2017, присвячений проблемі депресії – другого за поширеністю фактору, що приводить до непрацездатності або втрати здоров’я, і головній причині 128 000 самогубств, що стаються у Європейському регіоні ВООЗ щорічно. Число людей із депресивними розладами в Регіоні становить 40 мільйонів, при цьому, за даними нещодавно опублікованих глобальних оцінок здоров’я станом на 2015 рік, показники поширеності цих розладів на рівні країн коливаються в діапазоні від 3,8% до 6,3% від загальної чисельності населення.

За останніми оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сьогоднішній день понад 300 мільйонів людей у світі живуть з депресією. Депресія – це психічне захворювання, що супроводжується нездатністю виконувати повсякденні справи Показники захворюваності на депресію у світі з за останні роки зросли на понад 18%. Через відсутність підтримки і побоювання стигматизації багато людей з психічними розладами не звертаються за лікуванням, необхідним для того, щоб вони могли жити здоровим і продуктивним життям, відзначають експерти ВООЗ.

В Україні на депресію страждає більше 6% населення. Навіть у країнах з високим рівнем доходу близько 50% людей з депресією не отримують лікування. В середньому, з державних бюджетів охорони здоров’я в охорону психічного здоров’я інвестується лише 3% – від 1% у країнах з низьким рівнем доходу до 5% у країнах з високим рівнем доходу. Інвестиції в охорону психічного здоров’я економічно обґрунтовані. Кожен долар, інвестований на розширення масштабів лікування депресії та тривожних станів, приносить 4 долара США завдяки поліпшенню здоров’я і здатності працювати. Лікування зазвичай охоплює розмовну терапію та/або лікування антидепресантами.

Депресія – це розповсюджене психічне захворювання, для якого характерні стійка зневіра і втрата інтересу до того, що зазвичай приносить людям задоволення, супроводжувані нездатністю виконувати повсякденні справи протягом 14 днів. Крім того, для людей з депресією зазвичай характерні деякі з таких ознак: занепад сил, зміна апетиту, більш або менш тривалий сон, тривожний стан, зниження концентрації, нерішучість, збуджений стан, почуття нікчемності, провини або безнадії, а також думки про заподіяння собі шкоди або самогубство.

Депресія знайома дуже багатьом людям. На жаль, депресія в сучасному світі є дуже поширеним явищем. Починається вона досить непомітно – людина все більше загострено реагує на різні неприємні обставини, все важче повертається до гарного настрою.

Дуже багато чого в боротьбі депресією залежить від самої людини, від її бажання щось змінити. А головне, від здатності аналізувати ситуацію. Найкраща зброя — самоспостереження, самоаналіз. Якщо на душі, наприклад, глибока туга, можна піддатися цій тузі, з головою в неї зануритися. Але є й інший шлях — відстежити свій душевний стан, оцінити його. Сказати собі: «Так, я відчуваю тугу».

Однією тільки такої констатації деколи достатньо для того, щоб ситуація почала поліпшуватися. Головний секрет полягає саме у відстеженні своїх почуттів: як тільки ви їх виявляєте і констатуєте їх присутність, вони починають втрачати над вами владу.

Є і ще один важливий момент. Туга, меланхолія, пригніченість — це зовнішні енергії, на які ви налаштувалися. Завдання полягає в тому, щоб збити цю настройку. Перший етап — відстежування негативних думок і відчуттів. Коли це вийшло і ви констатували свій пригнічений стан, необхідно відключитися від негативних енергій. У всіх станів є один секрет: для продовження їм необхідне постійне підживлення. Щоб вирватися з болота депресії, почніть цілеспрямовано шукати навколо себе світлі моменти. Це можуть бути теж дрібниці — співоча пташка на дереві, гарне дерево, блакитне небо, свіже повітря. Посмішка на губах іншої людини. Спробуйте посміхнутися самі, навіть через силу. Розсмійтеся, нехай навіть ваш сміх буде достатньо натягнутим. І ви побачите, що негативний стан відійде — ви порушили його підживлення.

Так само, як людина налаштовується на негатив, можна налаштуватися і на радість, оптимізм, бажання жити. Принцип все той же — необхідно знаходити, помічати навколо себе все, що відповідає потрібним станам свідомості. В результаті поступово відбуватиметься налаштування на відповідні енергії. Можливо, спочатку утримати гарний настрій буде важко, депресія знову спробує взяти гору. Найголовніше тут — помічати її атаки, відслідковувати їх — і не піддаватися їм.

Існує вправа, за допомогою якої можна швидко зруйнувати негативну настройку. Наприклад, ви відчуваєте, що вам дуже погано, все бачиться у чорному світлі. Ви на межі, у вас вже немає сил. Усвідомте цей момент, після чого сядьте на стілець і почніть оглядати те, що вас оточує. Необхідно повільно переводити погляд із предмета на предмет, затримуючись на кожному приблизно по п’ять секунд. Нічого не оцінюйте, просто дивіться. Такий переклад погляду протягом декількох хвилин відведе вас від сприйняття негативних енергій. Після цього почніть налаштування на позитивні моменти, і депресія остаточно відступить.

Якщо ж ситуація зайшла занадто далеко, і самостійно вийти з депресії не виходить, варто звернутися за допомогою до фахівця — психолога або психотерапевта.

Причини депресії

Як тільки ви прийшли до висновку про те, що у вас, дійсно, почалася депресія, слід шукати шляхи до зцілення. Перш, ніж приступити до боротьби з цим захворюванням, слід знайти його першопричину. Цьому могло посприяти наступне:

занадто круті зміни в житті: втрата близької людини або втрата майна; переїзд; розлучення; важкі і серйозні хвороби. Кожна людина рано чи пізно справляється з цими життєвими неприємностями. Тільки одні можуть впоратися самостійно, а інші за допомогою фахівця;

схильність на генетичному рівні: депресивні стани (деякі їх види) можуть бути визначені спадковістю;

хімічні процеси, що відбуваються в головному мозку: дисбаланс хімічних речовин організму може призвести до збоїв, а в результаті — депресія. Також розвитку депресивного стану може посприяти прийом деяких лікарських препаратів. У таких випадках прийом даного препарату слід відмінити.

Тип мислення кожної людини може призвести до розвитку депресії. Приміром, оптиміста важче вивести з себе, тому навіть з найстрашнішою бідою йому буде впоратися легше, ніж песимісту. Оптимісти в принципі не думають про те, що могло б привести їх до почуття безнадії.

Песимістам слід уникати думати про те, що виводить їх з рівноваги.

Думки, що призводять до депресії.

На думку американського психолога Пола Хауке, психологічну рівновагу може бути порушено через три типи думок:

  • Самозвинувачення. Людям, які вважають, що все, що вони не роблять, — це жах і крім осуду нічого не заслуговує, притаманне самоїдство. І дивного в тому, що такі люди постійно піддають себе самозвинуваченню і провалюються у безодню безнадії і відчайдушності, немає.

У такому випадку слід, насамперед, розібратися в тому, звідки до вас прийшло таке відчуття нікчемності. У більшості випадків витоки лежать в самому дитинстві. Вас постійно звинувачували в помилковості ваших вчинків, тоді психіка ваша сформувалася з переконанням власної недосконалості.

  • Жалість до себе. З вуст таких людей постійно чується: «Мені так важко! Мені так погано! Нічого хорошого в моєму житті немає!» Не варто вважати, що люди, які почули ваші скарги, почнуть за вас вирішувати ваші проблеми. Краще кинути всі сили на їх вирішення, ніж на постійні голосіння й стогони.

Негативні емоції починають трансформуватися в депресію. Тому, для того, щоб запобігти її появі, слід почати мислити по-іншому.

  • Жалість до інших. Третій тип мислення, здатний привести до розвитку депресії. Жалість до інших не є свідченням того, що ви ставитеся до них з повагою. І співпереживанням це теж назвати не можна, так як співпереживання є конструктивним почуттям, що дозволяє зрозуміти почуття іншого і у разі потреби надати йому підтримку.

«Депресія» в перекладі з латинської depressio означає «пригніченість». Це такий різновид психічного розладу і затяжного особистого апокаліпсису, який розвивається в основному після конкретних важких негативних подій в житті людини або на тлі загальної втоми, а часом і без особливих причин.

Насправді депресія – це чудова можливість дізнатися і зрозуміти себе, а також свої дійсні потреби. Тому не поспішайте з нею боротися, але й захоплюватися довготерпінням не варто.

Алкоголь, переїдання, потоки сліз і суїцидальні думки не допоможуть, та й змушувати себе радіти життю насильницьким способом марно. Можна з посмішкою мученика намагатися довести всьому світові, що ви оптиміст, тільки такий героїзм ніхто не оцінить.

Вас накрила хвиля негативних емоцій і відчуттів? Це чудово. Просто ваше тіло втомилося, і підсвідомість посилає всілякі сигнали лиха. Прислухайтеся до себе.

Поряд із традиційною депресією існують і інші види депресії, які пов’язані із порою року. Це так звані: “осіння депресія” і “весняна депресія”. Сьогодні мова піде про осінню депресію.

Фахівці терміном “осіння депресія” називають стан нездужання, нудьги і загальної ослаблення людського організму, пов’язане зі сльотою, сірістю, вітрами, дощами і в’яненням природи. Осінньої депресії за оцінками фахівців схильний кожен третій житель України.

Симптоми осінньої депресії

З медичної точки зору, осіння депресія є особливим психоемоційним станом, для якого характерні нестійкість настрою, на тлі його зниження, убогість мислення, що супроводжується зацикленням на деяких ситуаціях, іноді навіть рухова загальмованість.

Людина, яка схильний до осінньої депресії, не може знайти собі місця в навколишній дійсності, стримує свої емоції і потреби, через що втрачає відчуття радості і задоволення.

Емоційна сторона осінньої депресії характеризується не тільки поганим настроєм, а й пригніченістю, плаксивістю, песимістичною оцінкою як своїх майбутніх перспектив, так і сьогодення, лінню, наростаючим відчуттям втоми, зниженням працездатності та апетиту, порушенням сну (як безсонням, і надмірної сонливістю). І на цьому перелік симптомів осінньої депресії не вичерпується, а значить, ні про яку продуктивність або успішність, коли людина в такому стані і говорити не доводиться.

 А ви це знали?

 Фактори, які сприяють прояву осінньої депресії

На жаль, восени відзначаються не тільки депресивні стани, а й підйом захворюваності. Багато хто зазнає загострення хронічних хвороб, прояву болю у спині, ломоти в суглобах і частіших серцевих і головних болях.

Пояснити пов’язані з осінню негативні реакції організму можна різким скороченням світлового дня, адже зменшуються і дози сонячної енергії, яка надходить в організм . Іншими причинами служать негода і сірий пейзаж за вікном, які не тільки знижують настрій, а й впливають на працездатність, образ думок, роблячи нас апатичними і байдужими.

Причини осінньої депресії мають фізіологічне пояснення. Безумовно, зменшення кількості сонячної енергії веде до того, що в організмі людини починає активно утворюватися гормон меланін, який в зайвих кількостях може провокувати розвиток депресивних станів. Збільшення утворення цього гормону відбувається вночі, а також у сутінках, а ось під впливом сонячного світла кількість меланіну в організмі помітно скорочується. Звідси можна зробити висновок про те, що осіння депресія певною мірою є наслідком недостатньої інсоляції та коротких світлових днів.

Наступним чинником, який веде до осінньої депресії можна вважати психологічний аспект, так як осінь підсвідомо сприймається нами, як кінець року, коли настає пора переосмислити події минулого періоду. І часто ми розуміємо, що не всі наші плани і бажання здійснилися, тому почуття нереалізованості і незавершеності ведуть до відчуття власної нікчемності. Найчастіше в такій ситуації настрій стає нестійким, дратівливість змінює апатію, а смуток замінюється озлобленістю.

Неповноцінний сон, перепади настрою ведуть до порушення режиму, як відпочинку, так і праці, а підвищені вимоги оточуючих і хронічний стрес провокують депресивні розлади.

Не кожній людині загрожує осіння депресія і важливо знати, що існує спадкова схильність до певних емоційних станів, проявами яких служать слабкість і неврівноваженість психічних процесів. Найчастіше цьому сезонному розладу піддаються жінки.

Способи боротьби з осінньою депресією

  1. Не дозволяйте знижуватися власній самооцінці! При необхідності складіть перелік своїх позитивних якостей і частіше заглядайте в нього. Згадайте свої останні перемоги і досягнення, поверніться до тих відчуттів і постарайтеся пережити стан емоційного підйому знову.
  2. Додайте в своє життя фарб і запахів. Вчені вже давно довели, що кольори і аромати здатні впливати на емоційний стан людини. А раз за вікном все сіро і невесело, то потрібно оточити себе яскравими квітами. Якщо Ви не можете дозволити собі яскравого одягу, то змініть предмети інтер’єру, дуже доречними будуть жовті та оранжеві кольори (та ж ваза з апельсинами, наприклад) або яскрава заставка (жовті тюльпани) на робочому столі комп’ютера.
  3. Не економте електрику! У похмурий осінній період зробіть свій будинок світлим і затишним. По можливості використовуйте кожен сонячний день, щоб побувати на природі, так як осіннє сонце буде особливо корисним, а в поєднанні зі свіжим повітрям не дозволить розвинутися депресії. І взагалі, можливо, пора завести собаку? Звичайно, що з нею доведеться гуляти в будь-яку погоду, зате свіже повітря буде гарантовано, та й нудьгувати буде ніколи.
  4. Дивіться гумористичні передачі! Навіть якщо не дуже їх любите, сприймайте це восени як необхідні ліки. Адже доведено, що посмішка запускає в організмі людини механізми, які сприяють підвищенню життєвого тонусу і протистоять стресам і депресивним станам. Крім сміху буде корисним і секс, який сприяє виробленню великої кількості ендорфінів, так званих гормонів щастя. Саме завдяки цим гормонам знімаються больові відчуття, підвищується стійкість до стресів і настає стан ейфорії.
  5. Зламайте сумовиту одноманітність буднів. Ходіть в кіно, у театри, відвідуйте виставки. Загалом, завантажуйте організм враженнями. А може бути у Вас є можливість взяти невелику відпустку і вирушити в подорож, або на екскурсію.
  6. Посміхайтеся і смійтеся, особливо без причини – це завжди коригує ситуацію і дає безкоштовне направлення туди, де немає проблем і де медицина вже не допоможе і не буде потрібною.
  7. Правильно харчуйтеся! Не намагайтеся компенсувати поганий настрій солодощами або великою кількістю їжі. Крім зайвих кілограмів це нічого не принесе. Стимулюйте імунітет. Для цього підійдуть природні стимулятори типу настоянки елеутерококу, відвару шипшини або китайського лимонника, а також трав’яні чаї. І пам’ятайте, що вітамінами людський організм не може запастися про запас, тому збагатіть свій раціон овочами та фруктами або придбайте в аптеці полівітамінні препарати. Не бадьоріть себе міцними гарячими напоями на зразок чорного чаю або кави, їх чудово замінять ранкова гімнастика, контрастний душ і прогулянка на свіжому повітрі.Постарайтеся переконати себе, що в осені при всіх недоліках є безліч переваг, якими просто потрібно навчитися насолоджуватися. Адже тільки восени є можливість помилуватися “в багрець і золото одягненими лісами”, подихати корисним осіннім повітрям або влаштувати “тихе грибне полювання”. А падаючі краплі дощу на тлі багряних кленів, що переливаються у променях м’якого осіннього сонця – це просто фантастичне видовище. Не пропустіть свій шанс насолодитися усіма радощами такого різного часу року, як осінь.

Здатися депресії чи вибратися з оточення негативних думок і почуттів – вибір за вами.

Успіху і позитивних емоцій!

Практичний психолог інституту Мукомел Світлана Анатоліївна

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.