Свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови». В Указі зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця». Відзначення Дня української писемності та мови припадає на православне свято – День вшанування преподобного Нестора-літописця. Саме з його праці починається писемна українська мова. Колись навіть дітей віддавали до школи саме у цей день, після служби у церкві, де молились та просили у Нестора-літописця, аби благословив майбутніх учнів. Це й не дивно, адже преподобний здобув всесвітню славу. Принесла її праця всього життя Нестора-літописця, котрий залишив світу неоціненний скарб – «Повість минулих літ».
Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Варто докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де.
Людина може володіти багатьма мовами, але найкраще, найдосконаліше повинна знати рідну мову. Адже рідна мова — цей той чарівний інструмент, на звуки якого відгукуються найтонші та найніжніші струни людської душі.
З 2000 року існує надзвичайно цікава традиція всеукраїнського масштабу – Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.
У бібліотеці Черкаського інституту Університету банківської справи діє книжкова виставку до Дня української писемності та мови. Бажаючих ознайомитися з виставкою запрошуємо до нашої читальної зали!